Česky Deutsch English
Vratislavické farní stránky
Diecéze litoměřická | Vikariát liberecký

Sezónní aktivity

Tábory

Tábor pro předškolní děti v Hodkovicích - 20. - 23. a 24. - 27. 7. 2003

Ve dnech 20. – 23. a 24. – 27. 7. 2003 proběhly v Hodkovicích nad Mohelkou farní tábory pro předškoláky. Zúčastnilo se jich dohromady asi dvacet dětí a jedenáct vedoucích (včetně kuchařů). Měli jsem krásně počasí a (až na několik klíšťat a odřenin) prázdninovou pohodu.

Do Hodkovic nás pozval místní poustevník Frýďa, který už delší dobu postonával a také ho trápili zlobiví kluci z Hodkovic. Ti se mu posmívali, odhazovali odpadky v lese, plašili zvěř a dělali jiné vylomeniny.

Děti se rozhodly Frýďovi pomáhat: vyčistily les od PET lahví, papírů a dalších odpadků nebo našly Frýďovu deku, kterou mu zlí kluci vzali a schovali v lese. Společně s vedoucími děti vyrobily na lepících fóliích obrázky z květin, které pak dostal Frýďa jako dárek, protože byl nemocný. Během jeho nemoci nás navštívila velmi stará baba kořenářka a poradila nám, jak udělat poustevníkovi léčivý čaj z bylinek, ten pak statečné děti v noci odnesly ke kapličce, kam si pro něj poustevník došel.

I když jsme pečovali o poustevníka, měli jsme dost času i na jinou zábavu. Ráno jsme začínali rozcvičkou. Během dne jsme hráli různé hry – nejčastěji o zvířátkách. Jednou jsme krásnými malbami vyzdobili zdi jídelny, byli jsem sbírat borůvky a také jsme podnikli dobrodružnou výpravu do džungle. Nevynechali jsme ani slavnostní večer s karnevalem, pálením ohně a pěveckou soutěží.

Protože bylo celý týden velmi horké počasí, hráli jsme pravidelně „polévanou“ a také jsme často kropili děti konvemi, aby nám lépe rostly.

Každý večer si jedna skupina připravila večerníček, kterým potěšila ostatní a těsně před spaním jsme se sešli k modlitbě (zpívání, katecheze, prosby, díky a Otčenáš).

A jak to všechno dopadlo? Zlé kluky zlobení přestalo bavit, protože nás bylo víc, a tak se jich ani poustevník už nemusel bát. Když se úplně vyzdravil, mohl práci v celém lese zastat sám. Také se dětem bohatě odměnil – vykopal pro ně lesní poklad, který si děti rozdělily.

Když jsem s ním minulý týden mluvila, chtěl, abych všem vedoucím poděkovala a vzkázala jim, že na nás často myslí a nepřestává se za nás modlit.

I já bych chtěla poděkovat všem dětem, protože byly skvělé, a já jsem se s nimi ráda skamarádila. Vedoucí byli taky skvělí – ale to je už normální…

Také nemohu nezdůraznit brilantní výkon slečny Marušky Bémové (mňam, mňam).

Milí vedoucí a báječné děti, doufám, že se příští rok zase sejdeme.

D. S.
Nalezený poklad si musí pěkně rozdělit, foto Evelyn Bernard
Nalezený poklad si musí pěkně rozdělit, foto Evelyn Bernard
Další fotografie naleznete ve fotoalbu.