Česky Deutsch English
Vratislavické farní stránky
Diecéze litoměřická | Vikariát liberecký

Sezónní aktivity

Farní dovolené

Fryšták - 16. - 23. 8. 2003

V sobotu 16. srpna jsme se postupně začali sjíždět do jednoho moravského městečka, které leží přibližně 8 kilometrů od Zlína – do Fryštáku!

A kdo se tu všechno sešel???

Hájkovi, Fišerovi L+P, Fišerovi B+J, Hlavatí, Hrubí, Březinovi, Křiklánovi, Vaňkovi s dědou Vodou a naše sestra Evelýna.

Všichni se společně vidíme až v neděli, kterou jsem začali ve zdejším kostele na mši sloužené P.Pavlem Kosmákem. Následovala společná snídaně a pak už jsme na nic nečekali. Vyrazili jsme si to přímo směr Rusava, kde jsem našli osvěžení na zdejším koupališti.

Večer byl program vždy volný a výběr činností také veliký – kalčo, bar, deskové hry, volejbalové hřiště, modlitba, místní hospody … :-)

Během tohoto pěkného pobytu jsme také patřičně poznávali blízké i vzdálenější okolí. Na každý den byl naplánován společný výlet, ale kdo chtěl, mohl si jet po vlastní ose.

Začali jsem přírodou, okružní cestou z Držkové do Držkové a koupáním v rybníce u Lukova (mj. toto místo jsme si rychle oblíbili).

Dále jsem se vydali na návštěvu do Uherského Hradiště, cestou jsme se zastavili v Modré, na Velehradě a také v Buchlovicích, kde jsme si prohlédli hrad a zámecký park. Na závěr jsem měli objednané posezení v „rádoby“ vinném sklípku.

A co dál?? No přece Kroměříž, hurááá! Zde pro nás Pavel Fišer zajistil, abychom se mohli podívat do kaplí v Biskupském gymnáziu. Zde jsou totiž překrásné obrazy pí. Sabiny Kratochvílové (v jedné kapli jsou zobrazeny tajemství růžence a v druhé křížová cesta). No, a čemu se v Kroměříži nevyhnete, je určitě návštěva květných zahrad a také procházka zámeckým parkem. Zdá se vám to málo? Mohu ještě doporučit prohlídku Arcibiskupských sklípků, za 50kč máte prohlídku i s ochutnávkou!!!! Velmi příjemné posezení, při kterém jsme ochutnali tyto druhy vína – Rulandské bílé, Veltínské zelené, Frankovku a Cabernet Sauvignon :-)

Teď pro změnu někam blíž, do Holešova. Vydali jsme se do místní kovárny, ve které nám mladý pan kovář dokonce ukoval podkovu, a pak jsme se byli podívat v nedalekých Rymicích v mini-skanzenu. Po prohlídce této vesničky už má každý namířeno jinam. Někteří jeli na koupaliště, jiní vyrazili na Hostýn.

Poslední den pobytu – Luhačovice a Vizovice se zastávkou ve Slavičíně. V Luhačovicích jsem si prošli lázně a ochutnali minerální prameny, ve Slavičíně jsme se zdrželi v Pivečkově lesoparku, ve kterém jsou vystaveny dřevěné sochy (od šneků přes mostek až k houbám). Zde jsem se všichni řádně vyblbli, a protože času už nebylo mnoho odjeli jsme do Vizovic. Prohlídka u Jelínka už se bohužel nestihla, tak alespoň návštěva galerie s keramikou, obrazy a tapisériemi, nebo obchod s vizovickým pečivem.

V sobotu 23. srpna se už vše chýlí k definitivnímu konci. Ale přeci jen si užijeme poslední „výlet“. To, co máme téměř za rohem – zřícenina hradu Lukov. Prolezli jsem ji skrz naskrz a někteří odvážlivci si dokonce z jejich zdí skočili pád důvěry…no a co dál??

Už jen cesta domů …

Stržená cihelna
Pivečkův lesopark - všichni společně, foto Marie Hájková
Pivečkův lesopark - všichni společně, foto Marie Hájková
Další fotografie naleznete ve fotoalbu.