Česky Deutsch English
Vratislavické farní stránky
Diecéze litoměřická | Vikariát liberecký

Sezónní aktivity

Tábory

Letní tábor v Kristiánově - 1. - 8. 7. 2001

Již třetím rokem se konal na Kristiánově v Jizerských horách letní tábor pro děti. Ten letošní byl určen hlavně těm starším, čemuž odpovídal i program. Nyní bych vám ho rád přiblížil. V průběhu tábora se hrály průběžně tři táborové hry.

Hned druhým dnem začala Čatoga, hra indiánských snoubenců. Celé odpoledne páry brázdily okolí chalupy a plnily nejrůznější úkoly (např. lezení na strom pro vajíčko, skládání básniček). Závěrem hry byla věštba staré čarodějnice, která měla předpovědět možnost budoucího manželství. Na tuto hru navazovala ještě jedna výtvarná činnost. V párech jsme se pomocí temper navzájem pomalovali (od obličeje třeba až po nohy a záda) podle toho, co jsme ke snoubenci cítili.

Další hrou byla Válka růží. Hra s námětem války Yorků a Lancestrů v Anglii. Každý z rodů měl splnit za tři dny tři úkoly (vztyčit vlajku, napsat ódu, postavit mohylu). Povedlo se, ale lépe dopadli Lancastři. Vyhráli!

Asi hlavní hrou byli skřítkové (založení na rozsáhlé dokumentaci - Skřítkologii). Jednalo se o několik setkání se skřítky v Jizerských horách. Doprovázeli nás po celý týden a každým dnem nás přiváděli do nejzapeklitějších situací. Museli jsme absolvovat dvě setkání s čarodějem, kam jsme měli přijít převlečení za Mřížky. Museli jsme si vypálit amulety, vařit kouzelné lektvary, shánět ohnivé kuličky atd. Celou tuto hru a vlastně i tábor ukončil závěrečný půl denní (12 hodin) výlet. Na cestě plné úkolů a skřítků byl naším cílem Oldřichov v Hájích. Všichni jsme tedy byli hrozně rádi, když jsme se po tomto třicetikilometrovém výletu (téměř bez jídla a pití a za úmorného vedra) dostali při začínající bouřce zase zpět do chaty. Tam jsme ještě dokončili hlavní úkol dne, spálili jsme kuličky zapomnění a přání.

Na táboře nechyběl ani duchovní program. V pátek večer jsme se sešli ve svatyni (kterou jsme celé dopoledne stavěli) a společně jsme zde měli tradiční chvály. Samozřejmě že nescházel ani breviář a čtení z Bible. Také jsme celkem podrobně probrali celou knihu Job.

No a to by bylo asi vše.

A nakonec bych chtěl ještě poděkovat všem kuchařům (vařili výborně) i organizátorům, kteří nachystali skvělý tábor. Všichni máme mnoho překrásných zážitků a na tento tábor jen tak nezapomeneme.


Ukázka ze Skřítkologie

Pro ukázku jsem tady vybral pár nejzajímavějších skřítků. Celá Skřítkologie jinak obsahuje detailní popis asi dvaceti skřítků. Autory jsou Drtonda Tonda, Drtin Martin a Droman Roman.

Dominik Fišer
Převlékání za skřítky Mřížky, foto Veronika Fišerová
Převlékání za skřítky Mřížky, foto Veronika Fišerová
Další fotografie naleznete ve fotoalbu.