Česky Deutsch English
Vratislavické farní stránky
Diecéze litoměřická | Vikariát liberecký

Sezónní aktivity

Tábory

Indiánské léto - Osečná - 23. - 29. 7. 2006

Neděle 23. 7. 2006

Daleko za mnohými oceány se rozprostírá obrovská země. Rozrývají ji mnohé hory, protékají jí divoké řeky, které jsou plné ryb. Na savanách se prohánějí bizoni a zubři. Divocí koně zběsile utíkají, jakoby si hráli na honěnou. Shora se na tuto zemi dívá sokol a občas se střemhlav vrhne do trávy a chytí si svou večeři.

Tato nádherná země čeká na své objevitele. Na ty, kteří ji budou milovat a neublíží jí. Na ty, kteří dovedou ocenit její krásu. Na ty, kteří ji přijmou za vlastní a budou ji bránit proti všem až do poslední kapky krve.

A vida, přes hory se přibližují poutníci. Je jich přes dvacet. Těžce se sápou do kopců, ale přesto jdou pořád dál. V této zemi chtějí najít střechu nad hlavou. Navíc dostávají hlad a jejich zásoby se tenčí. Najednou v dálce uviděli nádherné místo. Ano, tady se usadí. V nedalekém jezeře smyli prach z cest a jejich kůže se zaleskla na pod večerním slunci. A byla rudá, protože ti, co přišli, jsou indiáni.

Mezi těmi indiány jsou takoví, kteří míří vysoko. Nechtějí se s ostatními dělit o moc, a proto si založí vlastní kmeny. Zlákají na svou stranu další indiány, a tak vzniknou celkem tři kmeny. Budou spolu až do konce soupeřit o to, který z nich je nejlepší. A zvítězí jen ten kmen, který prokáže nejvíc síly, chytrosti, vytrvalosti a odhodlání zvítězit.

Ale ne všichni indiáni chtějí vládnout. Těch několik nejstarších se do bojů o nadvládu nad celou zemí nezapojí. Budou fandit všem třem kmenům stejně. Budou je učit a zkoušet. Mladší indiáni je zase budou poslouchat a udělají, co jim starší řeknou. Týpí byla vztyčena, soupeření může začít.

Zrodil se nový den a mladí indiáni se doslechli, že získají obrovskou moc, když na svou stranu nakloní Boha. A to se dá udělat jen tak, že se vrhnou na louky a do lesů, aby mohli získat symbol moci – totem.

Pondělí 24. 7. 2006

Nepostačí vám k tomu jen síla nebo rychlé nohy. Vaše odhady délky a váhy musejí být přesné. Stejně tak vám poslouží dobré oči. Zaměstnáte nejdříve tělo a pak i mysl. A nakonec opět svaly, až budete mít totem na dosah a budete ho vztyčovat.

S totemem získá každý kmen moc. Ale aby mohl tuto sílu naplno využít, musí najít sám sebe. Jako členové kmene se budete muset stmelit a ukázat, co ve vás je a jak to myslíte s kmenem vážně. Vymyslíte si jména kmenů a kmenový tanec.

Zároveň začnete poznávat zemi, jejímiž obyvateli jste se stali. Zjistíte nejen to, jak tato země vypadá, ale i to, jaká v ní platí pravidla. Dozvědět se to ale nebude vůbec jednoduché. Budete muset hledat a pak luštit. Abyste mohli v zemi úspěšně bydlet, musíte se těmito pravidly řídit.

Svými činy si vysloužíte první body, které vám pomůžou získat Boží přízeň a tudíž převahu nad ostatními kmeny. To, kolik jste jich nasbírali, znázorníte na svých totemech tak, že si budete zdobit tolik centimetrů totemu, kolik získáte bodů.

Slunce už je vysoko, je čas vyjít vstříc novým dobrodružstvím.

Úterý 25. 7. 2006

Dnes kmeny seberou síly a vyrazí poznávat neprobádaná místa jejich země. Nebude to lehké, protože jediné cesty, které krajinou vedou, vyšlapala lesní zvěř. A zvířata většinou nechodí na místa, která lákají lidi.

Budete se pohybovat úzkými stezkami a chvílemi nic neuvidíte a budete se muset spolehnout na jediného z vás. Budete potřebovat svůj cit a intuici, abyste se poslepu poprali s překážkami, které před vámi budou.

Dojde vám jídlo a jediné, které najdete, bude vysoko na skalách. Vy budete muset toto vejce s omezenými prostředky dopravit dolů neporušené.

Jste na výzkumné výpravě, chcete toho objevit co nejvíc, protože když budete vědět víc než váš protivník, získáte tak velkou výhodu a náskok. Proto nebude váhat vylézt na všechny vrcholy.

Zjistíte, jak se na vás směje štěstěna. Totiž ta země, kterou putujete, je krásná. Ale je to drsná krása. Její objevení vás bude stát mnoho sil, a proto vám přeju, abyste jich v sobě našli co nejvíc.

Středa 26. 7. 2006

Třetí svítání přináší návrat z hor. Cesty budou trnité, rozdrásají vám nohy. Ale odměna bude zasloužená, sladká a tak trochu modrá.

Na chvíli bude cesta natolik dobrá, že se po ní budete moct svézt na vozech. Jeden bude vozataj a dva vůz.

Vaše osady se rozvíjejí a vy se budete chtít konečně důstojně vyspat. Omrzí vás ležet na tvrdé zemi, a tak zúročíte nabyté znalosti a sestrojíte si postele. Hvězdy jistě odmění vaši námahu krásnou podívanou.

Z výzvědné výpravy si přinášíte spoustu užitečných informací. Budete se ale chtít dozvědět, co zjistili konkurenční kmeny. Zároveň se budete muset proplížit kolem strážce, abyste si chránili svoje tajemství. Vidět a nebýt viděn, to bude váš hlavní úkol. Budete muset použít lsti a tiché chůze, abyste prošli okolo nepřátelských zvědů.

Čtvrtek 27. 7. 2006

Dnes jste si vyzkoušeli, jak jste podnikaví. Zapomněli jste na kmeny a sami jste se pustili do nejrůznějších státních zakázek, vytírali jste, škrábali, sekali, vymetali pavučiny, okopávali, umývali, čistili, uklízeli a ještě mnoho dalšího.

Unavení z práce jste si za vydělané peníze pořídili oběd. Za zbytek peněz jste si pořídili koncesi a rozjeli vlastní podniky – od ryze praktických, jakými bylo umývání nohou a půjčování nářadí, po čistě zábavné např. věštírna.

Objevili se mezi vámi boháči, kteří si mohli koupit víc chipsů a kofoly než ostatní, ale úplně chudý nezůstal nikdo.

Pátek 28. 7. 2006

V dalších hodinách žádné podnikání nebude. Ze středeční výzkumné výpravy jste si přinesli cenné informace. Ty se nedají dlouho utajit. Zlato! Zlato! Nedaleko vás byla objevena naleziště zlata! Nastává pravá zlatá horečka. Kdo si pospíší, bude těžit. Kromě rychlých nohou vám musí dobře posloužit i paměť.

(zpráva psaná v láhvi, která plavala uprostřed Chrastné)

Moji milí indiáni!

Pokud jste se dostali až sem, museli jste prokázat hodně z toho, co jste se naučili. Z toho mám radost, protože mým cílem bylo předat vám něco nového. Luky ještě použijete, zavedou vás k jídlu, které je pro vás přichystáno.

Protože už zítra opouštíte tuto mou zemi, přijměte pozvání na hostinu na rozloučenou. Bude vás čekat masité pohoštění a trofeje, které vám patří za dobře odvedenou práci po celý týden!

Indián

Sobota 29. 7. 2006

Sbalit se, uklidit a vyrazit po povedeném týdnu na cestu domů…

Vojta Pavlík
Společná fotografie všech zúčastněných, foto Tomáš Tomášek
Společná fotografie všech zúčastněných, foto Tomáš Tomášek
Další fotografie naleznete ve fotoalbu.